You are currently viewing Õpetus ehk Hooldusleht.

Õpetus ehk Hooldusleht.

  • Post author:
  • Post category:Blogi

Sissejuhatus

See konkreetne juhend on kirjutatud inimestele, kes on täielikult ise ehitanud vesijahutussüsteemi. Kui teie või keegi teine on teie jaoks ehitanud vesijahutusega süsteemi, pakub see juhend mõningaid kasulikke näpunäiteid teie süsteemi korrektse hooldamise tarvis.

See juhend EI OLE MÕELDUD KÕIKSÜSTEEMILE! Kui teil on suletud ahelsüsteem nagu Corsair Hydro seeria või Thermaltake Water seeria või mõni muu suletud ahelsüsteem, ei ole need seadmed mõeldud avamiseks ja hooldamiseks kellegi muu kui tootja poolt. Ärge püüdke avada neid ega kasutage selles juhendis kirjeldatud samme, kuna tõenäoliselt kahjustab see ahelat,  tekitab lekkeid ja seetõttu kahjustab kogu süsteemi.

Hooldust same teha kahel viisil. Kinnine süsteemihooldus ehk me ei eemalda ühtegi süsteemis olevat komponenti. Teine hooldusviis on kogu süsteemis olevate osade eemaldamine ja puhastamine.

Esimese asjana tuleb arvuti vooluvõrgust lahti ühendada!!! Peale seda saame hakata hooldust tegema.

Kinnise süsteemi hoolduseks toimige järgnevalt:

  •  Võtke välja Mayhems Blitz puhastuskomplekt.
  • Tühjenda süsteemist jahutusvedelik.
  • Segage 975ml destilleeritud vett kokku 25ml Mayhems Blitziga.
  • Mayhems Blitz 2. osa tekitab palju vahtu. Lisage vahendit vähehaaval, et see üle ääre ei voolaks. Väljutage süsteemi kinni jäänud õhk.
  • Kallutage arvutit, et vabastada radiaatorist igasugune õhk. Kontrollige lekkekohti.
  • Hoidke vedelikke 24 tunni jooksul pidevalt liikumises, kasutades selleks ainult pumpa. Kontrollige regulaarselt kõiki paigaldatud filtreid ja vajadusel puhastage.
  • Peale 24 tundi tühjendage süsteemist Mayhems Blitz segu, täitke uuesti destilleeritud veega ja  laske seejärel süsteemil töötada 30 minutit.
  • Tühjendage ja täitke uuesti destilleeritud veega, laske süsteemil töötada veel 30 minutit, tühjendage.
  • Täitke süsteem endale sobiva jahutusvedelikuga.
  • Siin on ka selle kohta video: https://www.youtube.com/watch?v=WQu3bRkeyf4

 

Teine hooldusviis:

Kuigi kõik vesijahutuse süsteemi osad ei vaja  sagedast hooldust, vaatame põhiosasid ja hindame nende hooldusvajadusi.

Radiaatorid

Radiaatoreid kasutatakse selleks, et hajutada soojust, mis on sisse toodud kuuma jahuti abil. Radiaatoritele paigaldatakse ventilaatorid, et võimendada jahutusvõimet. Igakord kui ventilaatorid puhuvad läbi jahtutusseadmete, tekitab see tolmu. On oluline, et te kontrolliksite oma radiaatoreid visuaalselt, et veenduda, et radiaator ei oleks tolmust ja mustusest umbes. Olenevalt kui tolmune on ümbritsev keskkond peaksite kontrollima oma süsteemi puhtust vähemalt kord kuue kuu jooksul. Sõltuvalt sellest, kui paksult on radiaatorid tolmuga kaetud, peate neid puhastama kas iga kuue kuu tagant või korra aastas.

Seespidine hooldus Mayhems Blitz puhastusvahendiga

MITTE KASUTADA ALUMIINIUM RADIAATORITEL.

Ainult vasest/messingist radiaatoritesiseseks kasutamiseks. Mitte kasutada pinnatud toodetel.
Ärge pritsige värvitud pindadele ja kui te seda teete, loputage koheselt.

  • Pange kätte komplektis olevad kummikindad.
  • Segage 750ml destilleeritud vett kokku 250ml Mayhems Blitziga.
  • Lisage vedelik radiaatorisse ja pühkige kohe ära kõik tekkinud pritsmed.
  • Eemaldage kinni jäänud õhk ja sulgege radiaator, loksutage.
  • Jätke radiaator seisma 6-12 tunniks.
  • Seejärel kallake vedelik kanalisatsiooni.
  • Täitke uuesti destilleeritud veega ja loputage.
  • Ühendage radiaator süsteemiga.
  • Jätkake kinnise süsteemihooldusega.

Ventilaatorid

Ventilaatorid ei kogu tolmu mitte ainult radiaatoritele, vaid ka iseendile. Tolm tavaliselt koguneb labadele ja tolmukiht läheb ajaga aina hullemaks, kuni lõpuks ventilaatori pöörlemine aeglustub ning mõnikord peatub täielikult.

Kui kontrollite radiaatoreid, kontrollige ka oma ventilaatoreid ja veenduge, et need on ka puhtad. Tolmu imemine, suruõhk või puhas värvipintsel on kõik sobivad viisid labade ja radiaatorite puhastamiseks. Tolmu imemisel ning värvipintsli kasutamisel jälgida, et te ei vigastaks ventilaatoreid ja radiaatoreid.

Jahutusvedelik

Jahutusvedeliku kohta peab teadma mitut asja. Esiteks selle hooldamine sõltub kasutatava jahutusvedeliku tüübist, kui palju te seda kasutate ja kas soovite kasutada lisaaineid. Näiteks võite kasutada ka lihtsalt destilleeritud vett. Destilleeritud veel puuduvad kaitseomadused ning tänu sellele peab süsteemis vahetama vett vähemalt iga 6 kuu tagant.

Jahutusvedelikud, mis on spestsiaalselt välja aretatud, on tõhusama jahutusvõimega ning kaitsevad süsteemi korrosiooni eest. Valikus on kõikvõimalikud värvitoonid.

Värvilist jahutusvedelikku kasutatakse tavaliselt selleks, et anda süsteemile teatud välimus.  Jahutusvedeliku puhul peate muretsema kahe asja pärast. Kui puhas on jahutusvedelik ja kui palju seda on teie süsteemis.

Jahutusvedelikul on kombeks pärast esimest paari kuud kasutamist väheneda. See on sellepärast, et viimased õhumullid lükatakse aeglaselt välja ja asendatakse jahutusvedelikuga, seetõttu langeb ka veetase.

Soovitame hoida oma veetaset alati ühtlasena, nii et kui märkate jahutusvedeliku taseme langust, lisage juurde. Arvuti kasutamine põhjustab tekkiva kuumuse tõttu teatud koguse vedeliku aurustumist, nii et jälgige jahutusvedeliku taset tihti. Liiga lühikese aja jooksul ei  tohiks kunagi kaduda liiga palju jahutusvedelikku, see võib viidata lekkele.

Kui peaks olema leke, on oluline hoida süsteem välja lülitatuna kuni lekke tuvastamiseni ja kõrvaldamiseni. Kui jahutusvedelik on vanem kui 1 aasta (sõltub tootest), on soovitatav kontrollida jahutusvedeliku tastet ja värvi. Üldiselt ei pea enamikke jahutusvedelikke vahetama sagedamini kui üks kord aastas (sõltub tootest, näiteks Mayhems Pastel jahutusvedelik kestab umbes kaks aastat).

Torustik

Torustikku ei ole vaja vahetada, kui te ei soovi just valida erineva suuruse, värvi või asetusega torusid. Torustik kipub koguma korrosiooni ja mustust, nii et kui teil on läbipaistvad torud ja need hakkavad paistma hallina ja mudasena, on aeg torud välja vahetada või läbi pesta spetsiaalselt toodetud puhastusvahendiga näiteks: Mayhems Blitz komplekt, https://extreemarvuti.eu/toode/mayhems-blitz-puhastuskomplekt/

Veepump

Veepumbad ei vaja hooldust. Pumba puhastamiseks tuleb kasutada spetsiaalselt toodetud puhastusvahendit enne süsteemi uue jahutusvedelikuga täitmist. See on ainus pumba hooldus, v.a selle väljavahetamine, kui see katki läheb.

Veeplokid

Täpselt nagu veepumba puhulgi, saab neid puhastada jahutusvedeliku vahetuse ajal loputamisprotsessiga. Loomulikult saab veeplokke eemaldada, võtta koost lahti ja puhastada nagu radiaatorit.

  • Pange kätte komplektis olevad kummikindad.
  • Segage 750ml destilleeritud vett kokku 250ml Mayhems Blitziga.
  • Lisage vedelik veeplokki ja pühkige kohe ära kõik tekkinud pritsmed.
  • Jätke veeplokk 1-6 tunniks seisma.
  • Seejärel kallake vedelik kanalisatsiooni.
  • Lopudage destileeritud veega, vajadusel korrake.

Liitmikud

Liitmikke ei ole vaja üldjuhul välja vahetada. Juhul kui teil pole vaja uut nurka või uut ühendust, ei pea neid välja vahetama. Kõigil liitmikel on kummist O-rõngad G1/4 keermel. Need kummist O-rõngad võivad mõne aja jooksul kuluda ja need tuleb siis välja vahetada. Niikaua kui te ei eemalda liitmikke, peaks O-rõngas olema OK.

Oksüdatsiooniga võitlemine

Oksüdatsioon on loomulik protsess, mis tekib vesijahutussüsteemis. Tavaliselt avaldub see jahutusvedeliku, veeplokkide ja  torude värvimuutuses. Osadel eelnevalt segatud jahutusvedelikel on antioksüdandid juba sees. Tavaliselt on need hõbedast laastud, mis lisatakse ahelaesse koos destilleeritud veega. Hõbe oma olemuselt takistab oksüdatsiooni tekkimist. Teine toode, mida paljud kasutavad on PT Kill, mis peaks tapma baktereid ja ennetama nende levikut.